Asjaõigus

Küsimus: Kuidas toimub maja kasutamine, kui on seatud isiklik kasutusõigus?07.01.2013

Võtsime elukaaslasega pangalaenu (elukaaslane sel hetkel kaaslaenutaotleja), et renoveerida minule päranduseks saadud korterit. Mõni aasta hiljem hakkasime maja ehitama, mille eelduseks oli see, et pidin müüma ära minu nimel oleva korteri kuna oli vajadus pangalaenu suurendada ning korteri müügist saadud raha läks uue maja ehitamiseks. Tehingute käigus viibisin Eestist ära ning olin sunnitud oma elukaaslast notariaalselt volitama, minu nimel korterit müüma ning müügi rahast tulenevalt uue maja joaks maad ostma, mille tulemusel sai uus kinnistu minu elukaaslase nimele. Tänaseks on meie teed lahku läinud - mina olen ainuisikuliselt maksnud pangalaenu (tõestatav), kuni hetkest, mil võtsime esimese pangalaenu ja maja on eks-kaaslase nimel (s.h. on piiratud minu ligipääs majale ja seal majas olevatele, minu soetatud asjadele). Millised on minu võimalused maja enda nimele saada? Ja kui peaks saama kokkuleppele, et maja kirjutatakse minu nimele (nt. läbi kinkelepingu) ja eks-kaaslasele jääks isiklik kasutusõigus (meil on ühine laps, keda mul ei ole kavaski saatuse hooleks jätta), siis millised on sel juhul uue omaniku (ehk siis minu) õigused sinna majja vabaks ligipääsuks ja seal vajadusel elamiseks? Ette tänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma materjalidega tutvumata on raske vastata. Kas volitasite teda võtma vastu raha ja ostma kinnistu või ainult vormistama korteri müüki või mis seal volikirjas täpselt kirjutatud on; maja enda nimele saamise võimaluste kohta ei saa samuti nii vähese info põhjal midagi öelda. Pigem arvan, et kinnistut nii lihtsalt enda nimele ei saa. Kui teine pool on asjaga nõus, siis loomulikult. Kui olete asja omanik, siis on teil õigus igal ajal ja piiramatult oma majja minna. Kui on seatud isiklik kasutusõigus, siis on sellel isikul, kelle kasuks see on seatud, õigus samuti oma õigust realiseerida. Isikliku kasutusõiguse seadmise lepingus fikseeritakse see tavaliset ära, milliseid ruume ja millistel tingimustel ta võib kasutada.