Asjaõigus

Küsimus: Kui majas ei ole korteriühistut, kellelt võib haldusfirma pärast korteri müümist võlga nõuda, kas vanalt või uuelt omanikult?18.01.2013

Tere
Korter soetatakse enampakkumisega (kohtutäitur müüb, täitemenetlus). Korteril on kommunaalvõlg (eelmise omaniku poolt tekitatud). Kohtutäituri sõnul enampakkumisel saadavast rahast ei kaeta seda kommunaalvõlga. Samuti ei kavatse eelmine omanik seda tasuda. Majal ei ole loodud KÜ-d, kuid kommunaali arveid koostab ettevõte, mis pakub teenust (küte, vesi jm).
Kelle maksta jääb korteri kommunaalvõlg, kui omanik on vahetunud?
Kas teenust osutav ettevõte saab esitada nõude uuele omanikule või peab ta võla sisse nõudma siiski endiselt omanikult?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Korteriühistuta majas asuva korteri kommunaalkulud ei lähe korteri võõrandamisel uuele omanikule. Olenemata sellest, kas korter osteti täitemenetluses või kokkuleppel müüjaga. Seega peaks maja haldaja nõudma nende hüvitamist endiselt omanikult.