Asjaõigus

Küsimus: Mille alusel võib telefonioperaator keelduda mu telefonilt võrgulukku maha võtmast?20.03.2013

Ostsin kunagi iPhone'i soodustusi saamata ja ka tähtajaliste kohustusteta telefonioperaatori ees. Nüüd tahtsin vahetada operaatorit, aga selgus, et telefoni saab kasutada ainult selles konkreetses müüja võrgus. Kui palusin lukk maha võtta, siis keelduti. Põhjenduseks öeldi ebamäärane "me ei pea seda tegema". Mille alusel selline käitumine õigustatud võiks olla? Tegemist on ju mulle kuuluva asjaga. Lepingus pole kuskil kirjas, et operaatoril säilib õigus minu omandi kasutust piirata. Ja kui see pole õiguspärane käitumine, siis mida peaksin sellises olukorras vastama/millisele paragrahvile viitama?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selline käitumine ei olegi õigustatud. Võiksite proovida sama operaatori teise kontori poole pöörduda ja loota, et terve mõistus võidab. Ma ei tea, et kusagil seaduses oleks paragrahv, mis sunniks telefonioperaatoril müüdud kaupa ümber seadistama. Võiks eeldada, et lepingus on piiranguperiood fikseeritud. Kui leping on läbi, siis peakski sellele punktile tuginema, mis võimaldab rakendada keeldu ainult teatud aja jooksul.