Asjaõigus

Küsimus: Mida ette võtta, kui võlg on tasutud, kuid võlausaldaja ei vabasta korterit hüpoteegist?20.03.2013

Tere,
Lugu selline. Minu onu võttis ühe naisterahva käest aastal 2003 laenu 80 000 krooni ja see naisterahvas seadis oma kasuks onu korterile hüpoteegi 90 000 krooni. Nagu ma nüüd hiljem olen teada saanud, et see 10 000 krooni pandi kulude katteks, juhuks kui laenuvõtja ei maksa laenu korrektselt tagasi. Laen on tagasi makstud lepingu järgi laenu tagastamise tähtajaks. Makse kviitung on olemas. Sellele naisterahvale on korduvalt saadetud teateid kutsega tulla notarisse hüpoteeki vabastama. Ta eirab teateid ja soovib asjaga mitte tegeleda. Varsti saab tehingust 10 aastat. Onu on surnud ja kui hakkasime pärandi asju ajama, siis tuli selline lugu välja. Oleme proovinud nüüd ka ise selle naisterahvaga kokkulepet saavutada, aga ta ei soovi sellest loost midagi kuulda. Olekski küsimus, kuidas saaksime olukorda lahendada? Kas ainus võimalus on minna kohtusse? Ja mis saab siis kui 10 aastat saab täis? Kelle jaoks siis asi aegub?

Tänud ette

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil ei ole muud teha kui kohtusse pöörduda, sest kinnistusraamatusse tehtud kannet saab muuta ainult puudutatud isiku nõusolekul. Kui nõusolekut ei ole, siis asendab seda kohtuotsus. Kui võlg on tasutud ja selle kohta täitmiskviitung ka olemas, siis ei ole tal põhjust hüpoteegi kustutamisest keelduda. Kui kümme aastat saab täis, siis ei juhtu mitte midagi.