Asjaõigus

Küsimus: Millised on nõuded tähistamiseks, kui sooviks piirata kinnistu ja eratee kasutamise võõrastele?25.03.2013

Millised seaduslikud nõuded ja kohustused on kinnistu piiramise tähistamisel hajaasustatud alal? 12ha maaala, mida läbib välja kruntimata ajalooliselt väljakujunenud juurdepääsutee. Teeseaduse §2 kohaselt on tee igasugune sõidukitega või jalgsi liiklemiseks mõeldud rajatis. Pinnasetee on seega eratee teeseaduse § 5 2 tähenduses. Ei ole soov piirata viimase kinnistu omanike juurdepääsu koju saamiseks, vaid võõraid. (Videovalve, liiklusmärgid, piirded).

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimuses on vastus olemas. Kui tegemist on erateega, siis võib maatüki omanik selle kasutamist piirata. Selle peate ise välja mõtlema, mis antud olukorras mõistlik oleks. Tavaliselt pannakse sellistel puhkudel sissesõitu keelav liiklusmärk koos mööndusega, et valdaja loal võib märgi alt siiski läbi sõita.