Asjaõigus

Küsimus: Kas ridaelamuboksi ettevõtte kontori rajamiseks peab ka teistelt boksiomanikelt nõusolekut küsima?02.04.2013

Tere,
Olen ridaelamu boksi omanik. Minu naaber otsustas oma korterist teha firma kontori. See on kestnud juba mitu aastat. Algul, kui ta siia kolis ja remonti tegi, siis küsisin ta käest, et kas siis minu kõrvale tuleb mingi kontor, vastas tema, et ei tule, siin hakkab elama tema poeg. Pean veel ära mainima, et mu naaber ostis ära 2 boksi ja minu boks on nende vahel. Nii siis ühes elab ta ise ja teises boksis on firma kontor. Maja õu on aiaga piiratud, privaatne, nüüd aga voorib siin võõrast rahvast edasi tagasi, hullem kui mõnes kohalikus poes. Minu käest see naaber mingit nõusolekut ei ole küsinud ja mina ütlesin talle juba siis kui ta alles remontis, et mina siia mingit kontorit küll ei taha ja sellega ei ole nõus. Mina leian, et sellega on igasugune privaatsus ja kodurahu rikutud, olen oma õues ja vaatan kuidas võõras rahvas sõelub edasi ja tagasi. Küsikski, et kas naabril on üldse sellisele tegevusel mingit õigust ja kuidas pean mina nüüd käituma ja kust abi saama. Aitäh.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võiks alustada sellest, et mis on naabri ridaelamuboksi aluse maa sihtotstarve - kas on elamumaa (võiks eeldada) või ärimaa; mis on ehitusprojektis ridaelamuboksi kasutusotstarve ning kas kasutusluba on väljastatud elamule või bürooruumidele. Maatükki võib kasutada vastavalt selle sihtotstarbele ehk siis sinna võib ehitada sellise ehitise, mis oleks maatüki sihtotstarbega kooskõlas, teiseks võib ehitist kasutada kooskõlas ehitusprojekti ja ehitisele väljastatud kasutusloaga.