Asjaõigus

Küsimus: Kas teise kaasomaniku peab laskma oma osa inventariseerimise juurde?13.05.2013

Käib kohtuvaidlus, mille raames tehakse maja inventariseerimine.
Maja on 2 omaniku kaasomandis. Kas vastaspoole esindaja kohalolek on vajalik, kui toimub minu poole inventariseerimine? Kas ma pean laskma naabri esindaja enda korterisse, kui inventariseerija teeb oma tööd minu pinnal? Vastaspool on seisukohal, et ... "teil ei ole õigust korraldada kaasomandis oleva kinnistu ega selle osade inventariseerimist ilma teise kaasomaniku ja/või tema esindajate juuresolekuta juhul kui teine kaasomanik on teile vastava nõudmise esitanud."

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kuivõrd käib kohtuvaidlus, siis võiks eeldada, et inventariseerimine on tellitud kohtu poolt. Kui nii, siis peaks vastaspoole juuresoleku küsimus olema kohtumääruses lahendatud. Iseenesest ma vastaspoole juuresolekus ega puudumises inventariseerimise tulemustega mingisugust seost ei näe - inventariseerimist teostab eelduslikult sõltumatu oma ala asjatundja.