Asjaõigus

Küsimus: Milliseid õigusi/kohustusi sisaldab Kinnistusraamatu kirje naaberkinnistule juurdepääsu lubamise kohta?11.06.2013

Milliseid õigusi/kohustusi/võimalusi kinnistuomanikule sisaldab kohtumääruse alusel Kinnistusraamatusse tehtav kirje, mis tagaks naaberkinnistu omanikule kinnistule juurdepääsu. Oleks tänulik ka viidete üle vastavatele paragrahvidele seadusandluses.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

See sisaldab selliseid õigusi ja kohustusi, mis on kirjas kohtumääruses. Kohtumäärusesse jõuavad need omakorda nii, et vähemalt üks pooltest on nende tingimuste määramist soovinud ja seetõttu kohtusse pöördunud. Kuivõrd tegemist on määruse, mitte ostusega, siis võiks eeldada, et tegemist on kohtuliku kokkuleppega juurdepääsu tee kasutamise kohta. Kinnistusraamatusse kantaksegi märge ja viidatakse sellele kohtumäärusele. Juurdepääsu nõudeõigus on sätestatud AÕS § 156, kinnistusraamatusse kantud määruse siduvusest räägib AÕS § 141 lg 3, viitest algdokumendile kinnistusraamatuseaduse § 24 p 2.