Asjaõigus

Küsimus: Kas tohin naabri poolt krundi piirile ehitatud kuuri minu maale ulatuvad sarika otsad ära saagida?14.06.2013

Tere.
Olen suvila krundi omanik. Naaber ehitas minu teadmata täpselt piirile oma abihoone või kuuri. Ei tea täpset nimetust. Kuna ma käin suvilas harva, siis kasutas ta minu krunti ka oma ehitusmaterjali ja kivide asupaigana. Kui ma selle avastasin, pöördusin vallavalitsusse ja nende abiga viis ta oma materjali ära. See abihoone on piki piiri umbes 5 meetrit ja kõrgus umbes 2,5 m. Katus ulatub minu maa peale umbes 30-40 cm ja vihmavesi jookseb minu tikripõõsaste peale. Ta keeldub seda lammutamast või teise kohta paigutamast.
Kas see hoone tohib seal olla või kui kaugel peab ta piirist olema? Kas ma tohin minu maa kohale ulatuvad sarikad ära saagida?
Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ehitise kaugus naaberkrundist, kuhu võiks ilma naabri nõusolekuta ehitada, nähakse ette valla ehitusmääruses. Kuid neid nõudeid teadmata võib öelda, et nii lähedale piirile ei oleks tohtinud ehitada. Sarikate kohta peaksite esitama naabrile esmalt nõude.