Asjaõigus

Küsimus: Millise vallasvara võib müüja enne kinnistu üleandmist ära viia?16.07.2013

Müüja kohustub tagama, et kinnistu otsese valduse üleandmise ajal ostjale, on see sama heas seisukorras nagu see oli ostja poolt asja ülevaatamise ajal. Mida võib müüja ära viia kuni lepingu eseme üleandmiseni?Samas ostja on juba kinnistusregistrisse kantud omanikuna. Müüa räägib, et viib ära vallasvara. Mida tähendab vallasvara?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingu objektiks oli kinnistu ilma seal olevate asjadeta, siis võib müüja sealt kõik asjad minema vedada. Vallasasi on üldjuhul selline asi, mille saab vabalt kaasa võtta ilma kinnisasja või selle olulist osa (näiteks maja) kahjustamata. Vallasasjadeks on näiteks mööbel, tööriistad jms. Kaasa ei tohiks võtta näiteks aknaid ja uksi, juhul, kui need on maja küljes. Kui aknad on kuhugi ladustatud, siis on ka need vallasasjad ja võib kaasa viia, kui ei ole teistsugust kokkulepet. Kinnisasja kahjustamine tähendaks eelkõige maatüki ja sellel oleva maja kahjustamist. Seega asjade äravedamine ei tohiks üldjuhul kinnisasja seisukorda muuta.