Asjaõigus

Küsimus: Kas müüja võib takistada remondiga alustamast, kui ta enam seal ei ela aga valduse üleandmise kuupäev on septembris?16.07.2013

Tere
Müüa ja ostja on kokku leppinud, et lepingu eseme otsene valdus antakse ostjale üle hiljemalt 19. septembril käesoleval aastal.
Kas müüjal on õigus enne otsese valduse üleandmist takistada ostjal elamusse sisenemast ja remonttöödega alustamast, kui müüja enam reaalselt kohapeal ei ela?
Müüja tahab sulgeda uksed/aknad ja viivitada üleandmist viimse lepingus sätestatud kuupäevani. Asjaõigusleping on juba sõlmitud juuni kuus käesoleval aastal ja ostja on kantud kinnistusregistrisse omanikuna?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingus on valduse üleandmise aeg kokkulepitud, siis ei ole teil õigust seda enne nõuda. Omaniku staatus annab teile nõudeõiguse, see tähendab, et võite nõuda valduse üleandmist nendelt, kes valdavad teie asja ilma seadusliku aluseta. Praegusel juhul ei valda ostja teie omandit ilma seadusliku aluseta.