Asjaõigus

Küsimus: Kas ja millisel puhul saaks alustada korteri isikliku kasutusõiguse ära võtmist?12.08.2013

Kas isiklikku kasutusõigust (korteri suhtes) omav isik võib kutsuda sinna (korterisse) oma tuttavaid ilma omaniku loata? Mida teha, kui see kordub ja enamasti ollakse korteris, kui omanikke seal ei ole. Samuti on sealt kadunud sel ajal mitmed asjad. Isiklikku kasutusõigust omav isik on olnud selle korteri kinkija, teine kinkija on surnud. Millisel puhul saaks alustada isikliku kasutusõiguse ära võtmist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Isiklik kasutusõigus seatakse reeglina mingisugustel tingimustel. Ilma nende tingimusteta tutvumata ei ole võimalik midagi täpsemat öelda. See lõpeb isiku surmaga ning selle lõpetamine võiks tulla kõne alla üksnes juhul, kui te kannaksite isiku seal olemise tõttu mingisugust sellist kahju, mida te isiklikku kasutusõigust seadest või kinki vastu võttes ei osanud ette aimata, lisaks peaksite katma selle isiku majutuskulud jm kahju, mis tal seoses kasutusõiguse kaotamisega tekib. Üldjuhul võib isiklikku kasutusõigust omav isik oma kasutuses olevatesse ruumidesse oma tuttavaid ajutiseks viibimiseks kutsuda. Kui korterist on midagi ära varastatud, siis tuleks politseisse avaldus teha.