Asjaõigus

Küsimus: Kas vanainimesel säilib majas elamise õigus ka juhul, kui maja edasi müüa?14.08.2013

Tere! Tegemist on ostetud majaga, millesse lepingu kohaselt võis endine omanik (vanainimene) elu lõpuni sisse elama jääda. Kui aga ostja tahab nüüd seda maja müüa või kinkida, kas see edasielamise õigus säilib või peab endine omanik uue elukoha otsima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, mis lepinguga tegemist oli, millega elamisõigus anti. Kui müügilepingus fikseeriti ka vanainimese kasuks isiklik kasutusõigus ja see kanti ka kinnistusraamatusse, siis on inimesel õigus seal elulõpuni elada. Kui sõlmiti tasuta kasutamise või üürileping, mida kinnistusraamatusse ei kantud, siis võib selle samas lepingus fikseeritud tingimustel üles öelda. Oluline on see, et kinnistu võõrandamisel kandub üürileping uuele omanikule üle. Kusjuures uue omaniku poolt oma lepinguliste kohustuste täitmata jätmise eest vastutab kolme aasta vältel endine omanik.