Asjaõigus

Küsimus: Kas kaasomanikul tekib teise mõttelise osa ära kinkimisel kinni maksmise õigus, et see osa omale saada?15.10.2013

Kinnistu on kahe omaniku vahel võrdsetes mõttelistes osades. Üks kaasomanik soovib oma mõttelise osa ära kinkida. Kas kinkelepingu puhul on kaasomanikul samuti mingi eelisõigus? Kas ta saab kinnistu ära osta kinkelepingus määratud suurusega?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ostu eesõigus seisneb samadel tingimustel asja ära ostmises. Kinkelepingu sisuks ei ole asja ostmine vaid kinkimine. Kui ei tehta ostu tehingut siis ei ole ka võimalik seda kelleltki ostueesõigusele tuginendes ära osta. Seega ei ole kinkimisel kaasomanikul mingeid eelisõigusi.