Asjaõigus

Küsimus: Kuidas vabaneda endise elukaaslase asjadest, mida on terve toatäis ja ise ta neid ära ei vii?02.11.2013

Olime naisega kohtunud paar nädalat, kui otsustasime, et ta kolib minu juurde. Ta jõudis juba oma asjad kastides ära tuua, kui meie suhtele ootamatu lõpp tuli ning ta minu juures elada päriselt ei jõudnudki, ka kastid jäid kinniseks. Tänaseks on sellest möödas 4 kuud, aga naine ei tule oma asjadele järele, kasutab minu kodu laona. Samas on ähvardanud, et kui ma kaste puutun või avan, annab mu kohtusse tema vara rikkumise tõttu. Minu kõnedele ta ei vasta, tema kodust aadressi mul pole, saan saata vaid e-kirja, millele vastamist ta väldib. Kas mul on õigus anda talle mõistlik tähtaeg - näiteks 1 kuu, asjade ära viimiseks ja kui ta seda ei tee, tõsta asjad lihtsalt oma kodust välja lageda taeva alla (nt oma aeda)? Kas ma võin panna talle hoiustamistasu (ruumi üür - kaste on nii palju, et need võtavad ühe toa ja veel pool kööki ka enda alla) e-kirjaga sellest teavitades ja kui ta maksma ei hakka, võlgade katteks tema asju näiteks müüma hakata? Mis võimalused mul üldse on nendest asjadest vabanemiseks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Te ei tohi temale kuuluvaid asju müüa ega muul viisil realiseerida. Tuleb leida võimalus need talle üle anda.