Asjaõigus

Küsimus: Kas kinnistu suurema osaga kaasomanik saab mind kohustada osalema remondikulude kandmises?21.11.2013

Olen kinnistu 50% kaasomanik. Kinnistul asub kaks maja, üks suurem, teine väiksem. Majad teenivad kasumit büroopindadena. Minu küsimus: Kui ma müün oma osast ca 20% teisele kaasomanikule ja me sõlmime omavahel kasutuskorra lepingu, mille kohaselt jääb suurem maja + parkla temale ja väiksem maja koos parklaga minule vastavalt notariaalsena ja kanname kinnistusraamatusse, et kumbki saaks ise majandada, remontida, võõrandada oma osa. Kas siis suurema osalusega kaasomanikul on õigus mind kohustada suure maja so. tema osa remondi- ja arendustegevusest osa võtma. Oleme uurinud reaalosadeks jagamist, aga see muutub vaevaliseks, sest kinnistu asub miljööväärtuslikus asukohas vanalinna külje all. Ja kui mina ehitan väiksemale majale korruse peale, kuidas see omandisuhtes kajastub?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate selle kõik kasutuskorra kokkuleppes ära fikseerida, et kes kannab mis kulud ja millisele tulule kummalgi kaasomanikul on õigus. Poolte võrdsusest saab kokkuleppega alati kõrvale kalduda.