Asjaõigus

Küsimus: Milline on vastutus kaasomandi osa korduva ebaseadusliku müügi korral?17.12.2013

Tere. Kaasomandi suur osa on müüdud 11 ja 5 aastat tagasi ebaseaduslikult ühe kaasomaniku korraldamisel. Uus omanik müüs selle osa edasi. Kaasomanik, kes korraldas esialgse müügi rikastumise eesmärgil, müüs sama kaasomandi teised osad kolmandale omanikule (taas seadusvastaselt, viimase kahe aasta jooksul). Seega müüdud kaasomandi osa korduvalt laiendati ülejäänud kaasomandi arvel. Kelle vastu võivad ülejäänud kaasomandi omanikud esitada hagi varalise või mittevaralise kahju hüvitamiseks, vaatamata sellele, et esialgse müügi vaidlustamise võimalus on aegunud? Kas esialgse rikkumise aegumine võib katkeda, kuna kõik ebaseaduslikud tehingud on omavahel seotud?
Lugupidamisega, omanikud.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Hagi saate esitada selle vastu, kes teile kahju tekitas ehk siis ikka selle va esimese võõrandaja vastu. Kahju tekitamise hagi esitamisel omab tähtsust kahju tekitamise aeg, mitte see, millal seda kaasomandi osa edasi müüdi. Aegumine katkeb vaid nõude tunnustamise ja täitedokumendi täitmiseks esitamisega, mitte tehingute jadaga. Seega katkeks aegumine üksnes juhul, kui teie õiguste rikkuja võtaks kõik omaks ja nõustuks teile kahju korvama.