Asjaõigus

Küsimus: Kas ühel kaasomanikul on õigust takistada teise kaasomaniku Elioni kaabli sihtotstarbelist kasutamist?15.01.2014

Kaasomanikud 1/2 ja 1/2 osas. Hiljuti paigaldas Elion oma kaabli meie garaaži, mis on praegu kaasomandis ja ühiskasutuses. Garaažiseinale paigutati ka kilp, mis jagab kaabli kaheks – üks kaabel ühele, teine teisele. Kuna kaabel sai paigutatud naabri nõusolekul garaaži poolele, mida tema kasutab, siis pole teisiti võimalik minu kaablit vedada, kui et see jookseb mingis osas ka nende garaaži seina pealt, millest me varem olime suusõnaliselt läbi rääkinud ja kokku leppinud. Kui tuli Elioni tehnik, kes hakkas minu kaablit vedama varem kokku lepitud kohast, siis takistasid naabrid seda ja ütlesid, et enne ei toimu midagi, sest meie peame nende käest luba küsima kaabli paigaldamiseks ja seda kirjalikult. Tol päeval jäigi asi katki. Pakkusingi esimesel võimalusel e-maili teel naabritega kokkuleppe sõlmimist, kust kaablit vedada, nii, et see võimalikult vähe häiriks neid, kuid naabrid keelduvad kokkuleppe sõlmimisest ja eiravad seda teemat. Kuna naabrid takistavad kaabli vedamist, siis ei ole võimalik mul ka liituda Elioniga ja saada pakutavat teenust.

Kas kaasomanik omab õigust takistada teisel kaasomanikul kaabli vedamist ilma olulise põhjenduseta?
Kui naaber ei reageeri minu poolt esitatud küsimusele ja eirab kokkuleppe sõlmimist, kas ma tohin siiski selle kaabli ära vedada varem suusõnaliselt kokkulepitud kohast?
Milliseid variante oleks veel antud probleemi lahendamiseks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

See on niivõrd väiklane, et ei oska kohe midagi öelda... Te ei saa ilma naabri nõusolekuta seda kaablit ära vedada, kui veate, siis võtab naaber selle seinalt maha, kaitstes nii oma vara teie omavoli eest. Samas, kahjustades sellega teile kuuluvat kaablit, misjärel tekib teil naabri vastu rahaline nõue kaabli maksumuse hüvitamiseks. Siis on teil kaks nõuet, üks rahaline, teine kasutuskorrast tulenev. Ilma mõjuva põhjuseta ei ole naabril õigust kaabli vedamist takistada, kuid ilma kohtuta te oma õigusi maksma ei saa panna. Oluline on see, et sealt karbist oleks teile võrguõhenduse toomine otstarbekam ja mõistlikum, kui väljast elioni peakaablist... Seega saaksite pöörduda kohtusse ja usutavasti saaksite seal ka oma õiguse, kuid asja sisu arvestades on see kahuriga kassi laskmine. Ainus alternatiiv on proovida kokku leppida; või ka riskida ja kaabli ära vedada ....