Asjaõigus

Küsimus: Kas on mingeid võimalusi vaidlustada kaasomandi 50/50 proportsiooni?04.03.2014

Elukaaslased ehitasid kaasomandisse maja. Majja panustati ühe kaasomaniku poolt 70% (kaasomaniku ainuomandisse kuulunud eelmise kinnisvaraobjekti müük), teise poolt 30%, kuid kaasomand vormistati 50/50. Nüüdseks on tekkinud vajadus kaasomandi lõpetamiseks ja kaasomanik nõuabki majast 50% kuigi panustas omal ajal 30% ning soetas kõrvalt ainuomandisse kinnisvaraobjekte. Kas on mingeid võimalusi vaidlustada suhet 50/50 või jääb kaasomandi lõpetamisel loota vaid kaasomaniku südametunnistusele? Iseenesest oleks reaalselt võimalik tõendada, et kaasomandisse panustati ebavõrdsete proportsioonidega.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomandi osa jaguneb vastavalt kaasomandi suurusele, kuid saate nõuda enam tehtud kulutuste hüvitamist. Seda siis juhul, kui kuludokumendid on alles.