Asjaõigus

Küsimus: Mida teha, kui kaasomandis oleval kinnistul üks naaber kiuslikult takistab teise kaasomaniku liiklemist?11.03.2014

Tere!
Kui hoonestatud kinnistu on kaasomandis (mõttelised osad) ja hoones elab 2 perekonda ning hoone juurde pääseb kahelt poolt sissesõiduteelt, kuid kiuslikule naabrile ei meeldi, et me üldse tema poolelt läbi (sisse-välja) sõidame, kuigi ise sõidab meie poolelt küll millal aga tahab.
Tema kiusamisviis on järgmine: talvel lükkab meelega lume ette, kui lund pole, pargib oma auto ette.
Meie läbisaamine on olematu. Kuidas saab teda vastutusele võtta niisuguse ahistamise eest? Ükskord teavitasime politseid, aga saime vastuseks, et kaasomandi probleeme nemad ei lahenda.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Lahendust võiks pakkuda ehk juurdepääsutee või kasutuskorra kindlaksmääramine. Kuid sellisel juhul võibki nii olla, et kumbki kaasomanik saab kasutada ainult enda kasutuses olevat osa. Te ise ütlete, et hoone juurde pääseb mõlemalt poolt. Küsimusest ei selgu, miks te enda poolt ei kasuta. See ei näi kasutuskõlbmatu ka olevat, sest küsimuses kirjutate, et naaber kasutab teie osa.