Asjaõigus

Küsimus: Kuidas toimida kaasomanikuga, kes ei hoia oma majaosa elementaarses korras?13.03.2014

Tere,
maja teise poole omanik ei ole hooldanud ei aeda, ega hoonet 10 aastat. Üks naaber on linnavalitsusele ka kaebuse esitanud, kuna kõrvalhoone laguneb nende kinnistule. Meie majaosal on katus vahetatud, aga naabri poole katus laseb läbi. Samuti ei ole naabri poolt 10 aastat köetud. Seetõttu on meie seintel niiskusest hallitus.
Kuidas peaksime toimima ja kelle poole pöörduma? Kas meil on teise poole omanikult õigus nõuda kütteperioodil kütmist?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate nõuda teiselt kaasomanikult asja säilimiseks vajalike kulutuste hüvitamist. See tähendab, et saaksite naabri majaosa katuse korda teha ja nõuda selleks tehtud kulutuste hüvitamist. Tuleb aga jälgida, et need kulutused peavad olema üksnes sellised, mis on probleemide likvideerimiseks hädavajalikud, näiteks katuse vahetus ei pruugi siinkohal hea mõte olla (olenevalt selle seisukorrast). Naabri poole kütmist võiks nõuda ning kui naaber ei küta, siis võiks olla põhjendatud ka teil endal selle poole kütmine, kuid ainult minimaalsel määral, st. et üksnes niipalju, kui on vajalik niiskuskahjustuste vältimiseks.