Asjaõigus

Küsimus: Kas elukaaslane saab nõuda, et ma remonditud ja korrastatud maja osa temalt ära ostaksin?04.04.2014

Soetasime 2 aastat tagasi elukaaslasega endale pangalaenu abil maja. Oleme mõlemad nii laenusaajad kui ka maja on võrdselt jagatud, 50-50. Nüüd siis aasta jagu oleme lahus olnud, mina olen algusest peale maksnud maja laenu, maja kindlustust, laenuga kaasnevat elukindlustust ja elektrit. Olen teinud maja juures suuri muudatusi: üsna vana maja on tehtud nii väljast kui ka seest korda, lammutanud vana hoone, tasandanud hoovi ja vana sauna andsin lihtsalt tuttavale äravedamiseks. Eks elukaaslane pole huvigi tundnud selle vastu. Nüüd siis on aeg, kus tema hakkab nõudma minult raha, et ma tema osa majast ära ostaksin. Kui ära ei osta, siis suundub kohtusse ja süüdistab mind tema loata tehtud muudatuste pärast. Majast ei taha kuidagi ilma jääda, olen nii palju tööd seal teinud, ja raha on ka päris kopsakas summa sinna ära kulunud.
Kas elukaaslasel on õigus pöörduda kohtu poole?
Mida peaksin edasi tegema?

Ette tänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, ta võib pöörduda kaasomandi lõpetamiseks kohtusse ja nõuda, et te tema osa ära ostaksite. Saate nõuda enda poolt asja parendamiseks tehtud kulutuste hüvitamist. Et vältida kohtuskäimisega kaasnevaid kulusid, oleks mõistlik asi kokkuleppel ära lahendada.