Korteriomandiõigus


Küsimus: Kes peab probleemiga tegelema, kui radiaatorid solisevad ja see häirib juba päris tõsiselt?16.10.2014

Korteris on probleem soliseva radiaatoriga, mis sai alguse kütteperioodi alguses. Sama probleemi üle kurdavad ka kõrvalkorterite elanikud. Kortermaja küttesüsteem on renoveerimata ja enam kui 30 aastat vana. Renoveerimiseks ühistul vahendeid ei ole enne kui saab tasutud maja soojustamiseks võetud pangalaen ca 3 aasta pärast. Ühistu esindaja käis probleemiga tutvumas, kuid tema hinnangul ei ole tegemist tõsise probleemiga kuna radiaator on soe. Soojaga probleemi korteris tõepoolest ei ole, kuid vee solin radiaatoris on pidev ja valju ning on muutunud juba väljakannatamatuks, eriti öösel. Ühistu esindaja soovitab radiaatorit õhutada, rohkemat ei saavat midagi teha. Õhutamine ei anna mitte mingit tulemust, sest õhutusavast tuleb üksnes küttevett, mitte õhku ja nö õhutamiste järgselt on tulemus isegi hullem, radiaator soliseb veelgi rohkem.
Kas kirjeldatud probleemiga peaks ühistu tegelema või on tegemist korteriomaniku enda probleemiga? Millised oleksid võimalused sundimaks ühistu esindajaid probleemi lahendamisega tegelema (eeldusel, et kortermaja küttesüsteem ja radiaatorid kuuluvad korteriomandi kaasomandi eseme hulka ja korteriühistu ülesandeks on kaasomandi eseme korrashoidmine)?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soliseva radiaatori probleem viitab sellele, et Teie kortermaja küttesüsteem ei tööta nõuetekohaselt. Kuna korteriühistule laieneb valitseja suhtes korteriomandiseaduse paragrahvis 21 lõikes 1 punktis 2 sätestatud kohustus, rakendada kaasomandi eseme tavapäraseks valitsemiseks ja korrashoiuks, sealhulgas remondiks, vajalikke abinõusid, siis vastutab korteriühistu küttesüsteemi mittenõuetekohase töö aga samuti sellest tulenevate tagajärgede eest.

Mida korteriomanik sellises olukorras teha saab? Kõige konstruktiivsemaks lahenduseks on minu hinnangul korteriühistule ettepaneku tegemine pädeva spetsialisti palkamiseks, eesmärgiga küttesüsteem normaalselt tööle saada. Juhul, kui korteriühistu selle ettepanekuga ei arvesta, siis tuleb Teil ilmselt kaaluda korteriühistu vastu kahjunõude esitamist, mille puhul tuleks kindlasti enne konsulteerida juristiga.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ