Korteriomandiõigus

Küsimus: Missugused on korteriomaniku õigused veelekke korral?03.07.2015

Tere,
küsimus puudutab veelekkest tekkinud kahjustuste hüvitamist kortermajas. Antud juhul toimus veeleke enne korteripõhist veearvestit: lekkis kraani tihend. Kuid asjal on oma eripära. Nimelt korteriomanik vannitoa remondi käigus tõstis veearvesti vannitoast ümber kööki, kus see asub köögikapis, ca 2,2 meetrit veepüstakust. Korteriühistuga ega korteriomanikega mingeid kooskõlastusi selles osas ei toimunud. Samas – vene ajal ehitatud majas algselt (s.t. projektijärgselt) korteripõhiseid veearvesteid polnudki: maja vesi jagati korterite vahel pinna ruutmeetrite järgi. Veearvestid paigaldati reeglina vannituppa võimalikult lähedale veepüstakule (ca 0,5 meetrit).
Küsimus: kuivõrd sellistel eeldustel on õigustatud korteriomaniku pretensioonid korteriühistu vastu hüvitada veekahjustusi saanud köögikapi taastamiskulud?
Missugused seadusepügalad kirjeldatud olukorda käsitlevad?

Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud juhul ei ole korteriomaniku nõue korteriühistu vastu õigustatud.
Võlaõigusseaduse § 127 lg 4 kohaselt peab korteriühistu kahju hüvitama üksnes juhul, kui asjaolu, millel tema vastutus põhineb, on kahju tekkimisega sellises seoses, et tekkinud kahju on selle asjaolu tagajärg (põhjuslik seos). Antud juhul saaks põhjuslikust seosest rääkida vaid juhul, kui veearvesti, mis veekahju tekitas, paigaldati korteriühistu poolt.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ