Korteriomandiõigus


Küsimus: Mida teha, kui kohus ei luba minult nõuda eelmise korteriomaniku võlga, aga ühistu nõuab seda võlga minult ikka?23.01.2016

Tere,
Pöördun teie poole murega seoses korteril lasuva eelmise omaniku võlaga. Ostsin korteri 2012 aasta veebruaris kohtutäiturilt, millel lasus eelmise omaniku võlgnevus aastatest 2006-2012. Ühistu nõudis seda minult ja asi jõudis kohtusse.
Harju Maakohtus otsustas, et seda minult välja nõuda ei saa ja korteriühistu kaebust Harju Maakohtu otsuse peale Ringkonnakohus arutlusele ei võtnud. Kuid siiani sisaldab korteriühistu arve võlgnevust ja viivist, mida on tänaseks ligi 2500 eurot minu nimel ja korteril.
Alates 2012 aasta veebruarist olen maksnud kõik arved, aga ühistu katab makstud arvetega vanu võlgu olevaid arveid ja jätab minu poolt juba makstud arved maksmata. Võlgnevus aina kasvab ja viivist võetakse viiviselt. Ühistu liikmete arvates olen ma võlglane, kes pole kunagi midagi maksnud. Põhjenduseks toob juhatuse esimees, et võlgnevuse kustutamisest kohtuotsuses juttu pole ja seega võivad nad seda kajastada minu nimel ja korteril.
Lubadus oli, et koosolekul võetakse arutlusele võlgnevuse kustutamine. Viimane koosolek oli 2014 aastal ja järgmist koosolekut võin ootama jäädagi. Mida saaksin omanikuna ette võtta ja kuidas peaksin edasi toimima? Ette tänades!

Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud olukorras oleks kõige mõistlikum säilitada rahu ja mõistlik meel, ning jätkata jooksvate kulude maksmist.

Ma ei tea, mis põhjusel jättis Harju Maakohus korteriühistu nõude rahuldamata, kuid käesolevaks hetkeks on sellele asjaolule lisandunud ka korteriühistu nõude aegumise argument.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 142 lg 1 kohaselt on korteriühistul õigus nõuda korteriomanikult võlgnevuse tasumist seaduses sätestatud tähtaja jooksul. Pärast eelviidatud tähtaja saabumist võib korteriomanik keelduda oma kohustuse täitmisest.
Sama seaduse § 154 lg 1 kohaselt aegub korteriühistu nõue kolme aasta möödudes. Aegumistähtaja lugemine algab selle kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. Seega on korteriühistu nõue 2012 aasta- ja sellele eelnenud perioodi osas aegunud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvaahalduse OÜ