Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas põhikirja printsiip on järgitud, kui üksnes 40 % soojuskulust jagatakse korterite pinna järgi?14.02.2017

Ühistu põhikirjas on sätestatud, et maksete suuruse määramisel lähtutakse: - kütteks kuluva soojusenergia puhul korteri üldpinna (määratud pinna) suurusest.
Teisi sätteid selle kohta põhikirjas pole.
Üldkoosoleku otsusega on majas rakendatud individuaalse küttearvestuse süsteem ja arvestust peetakse:
40% korteri ruutmeetrite alusel
60% andurite näitude alusel.

Osad ühistu liikmed on seisukohal, et kuna 40% jaotatakse ruutmeetri põhiselt, siis on põhikirja säte täidetud.
Kas selline arvamus on õige?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud vastuväide ei ole tõsiselt võetav. Kuid ka selle puhul tuleks Riigikohtu praktika järgi, mille kohaselt tuleb korteriühistu majanduskulude jagamisel, mida korteriühistu põhikiri ei reguleeri, lähtuda seadusjärgsest lahendusest ehk siis korteri üldpinnast lähtuvast kulude jagamise põhimõttest. Lähtudes eeltoodud seisukohast kohustub korteriühistu jagama ka "ülejäänud" 60% küttekulust korterite ruutmeetrite järgi :).

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ