Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas padiõigus rakendub alates 01.01.2018 tekkivate võlgadega või saab kasutada ka juba varem tekkinud võlgade osas?25.03.2017

2018 jõustuva uue korteriühistuseadusega saab ühistu tagada nõude korteriomaniku vastu (esimesel järjekorras) pandiõigusega. Kas padiõigus rakendub alates 01.01.2018 tekkivate võlgadega või saab pandiõigust kasutada ka juba varem tekkinud võlgade osas?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) jõustumisel rakendub esimese järjekoha pandiõigus ka nendele võlgadele, mis on tekkinud enne seaduse jõustumist, kuid arvestada tuleb KrtS § 72 lg 1 sätestatud nn üleminekusättega, mille kohaselt juhul, kui enne KrtS jõustumist on korteriomand koormatud hüpoteegiga, on korteriühistu pandiõiguse suurus kuni hüpoteegi kehtivuse lõpuni viis protsenti täitemenetluses jaotamisele minevast tulemist või pankrotimenetluses pandieseme müügist saadud rahasummast.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ