Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas tasub osta korterit, millel pole kasutusluba ja ehitisteatist?24.01.2018

Tere

Oleme huvitatud ostmaks korterit millel hetkel pole kasutusluba ja pole esitatud kasutusteatist. Ehk seletate need terminid lahti. Kuidas taolises olukorras toimida?
Kas tohime seal elada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kasutusteatise ja kasutusloa küsimust reguleerivad ehitusseadustiku paragrahvid 47 kuni 57.
Kasutusteatis tuleb esitada, kui ehitis on valmis ja soovitakse asuda kasutama ehitist või selle osa ning sellega seonduvalt on täidetud ehitise kasutamisele esitatavad nõuded. Kasutusteatise esitamine on nõutav ehitusseadustiku lisas 2 kirjeldatud ehitiste puhul.

Kasutusluba antakse, kui valminud ehitise ehitamine vastas ehitusloale ning ehitist on võimalik kasutada nõuete ja kasutusotstarbe kohaselt.
Kasutusluba on nõutav ehitusseadustiku lisas 2 kirjeldatud ehitiste ja nende kasutamise otstarbe muutmise korral.

Kasutusloa või -teatise puudumine ei keela korteris elamist. Selle puudumise peamine õiguslik tagajärg on kindluse puudumine selles, et korteri ümberehitamisel on järgitud kõiki seadustega kehtestatud eeskirju ning kolmandatel isikutel puuduvad seoses sellest tulenevad nõuded.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ