Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas KÜ saab rõdude korrastamise kohustuse panna korteriomanikele, see peaks ikka maja üldasi olema?12.05.2018

Tere
Ühistu koosolekul on vastu võetud otsus, et rõdudega korteri omanikud peavad ise korrastama oma kuludega rõdu piirded, mis on puidust. Tegemist on nö maja üldfassaadiga.
Kas selline otsus ei tee liiga rõdude omanikele ja kas selline otsus on täitmiseks?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi ja korteriühistuseadus (KrtS) §-s 34 sätestatud korteriomandite valitsemise põhimõtte kohaselt toimub kaasomandi osa eseme valitsemine korteriühistu kaudu. Viimatinimetatud sättest tulenevalt puudub korteriomanike üldkoosolekul pädevus panna korteriomanikele nende tahtevastaselt kohustust, mida vastavalt KrtS-ile peab kandma korteriühistu.

Lisaks eeltoodule on küsimuses kirjeldatud korteriühistu otsus vastuolus KrtS §-s 40 sätestatud kohustuste jaotuse korraga, mis näeb ette, et kohustused jaotuvad korteriomanike vahel kaasomandi osa suurusest lähtudes.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ