Korteriomandiõigus

Küsimus: Kuidas toimub maja kaheks korteriomandiks jagamine?17.11.2011

Tere! Elan vanaisa majas, millest 1/3 on minu, 2/3 osteti teise pere poolt. Kas kaheks korteriomandiks tegemisel pean teisele poolele kompensatsiooni maksma ja kas üldkasutatavat pinda peab kompenseerima? Hagi algatas teine pool.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Austatud küsija, vastuse Teie küsimustele annab asjaõigusseaduse § 77 lg 3, mille kohaselt võib kohus olukorras, kus reaalosade väärtus ei vasta kaasomanikele kuuluvate mõtteliste osade väärtusele, määrata rahalise tasaarvestuse osade ühtlustamiseks, samuti koormata üksikuid osasid servituudiga teiste osade kasuks. Seega võib Teine pool kompensatsiooni nõuda, kui kaasomandis oleva kinnisasja korteriomanditeks jagamise järel on temale kuuluva korteriomandi kaasomandi eseme suurus väiksem kui 2/3. Rahalise tasarvestuse (kompenseerimise) puhul ei oma tähtsust, milline on ruumide kasutusotstarve.
Parimate soovidega,
Andry Krass, M.A.L.