Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas korteriühistu haljasalale võib korteriomanik omavoliliselt rajada lillepeenraid?30.05.2022

Tere,
Kas korteriühistu haljasalale (muruplats) võib korteriomanik omavoliliselt rajada lillepeenraid, paigaldada elamu välisseinale raadioamatööri antenne, ühistu juhatus maja esisel teel vahetada välja asfalt katte tänavakividega või eeldavad need tegevused kõigi omanike vahelist kokkulepet?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ei või. Kirjeldatud tegevused on käsitletavad korterelamu kaasomandi eseme muutmisena või minimaalsest korrashoiuna.
Kaasomandi eseme korrashoiuga seotud küsimusi otustavad korteriomanikud häälteenamusega (vt KrtS § 35 lg 1), ning selle muutmisega seotud küsimusi kokkuleppel (vt KrtS § 38 lg 1).
Iseseisvalt saab korteriomanik asuda kaasomandi eset korras hoidma vaid ohuolukorras (vt KrtS § 37), või, kui teme tegevusega ei kaasne teistele korteriomanikele tavakasutusest suuremaid mõjusid (vt KrtS § 38 lg 2).

Tervitades, Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ