Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas see on lubatud, et korteriühistu lisas kommunaalide arvele ka veeavarii likvideerimisega seotud kulud?04.11.2022

19.09 teavitas alumise korruse elanik, et nende lagi tilgub vett. Ülemise korteri elanik ütles, et tal kõik korras. Tegemist 2-korruselise puumajaga. Ühistu kutsus veeavarii likvideerimiseks osaühingu. Selgus, et 2 korruse kraanikausi all olev toru lekkis. Ettevõte vahetas toru ja ühistu esitas omanikule arve. Omanik on nõus maksma, kuid summa tundub kunstlikult suureks aetud. Väljakutse €30,00, Kahe korrusevahelise lekke tuvastus €210,00, Sifooni vahetus €36,00, Sifoon €16,80, Kilometraaži tasu objektile ja tagasi 90km €45,36, Kokku 338,16 eurot. Tegemist on linnas asuva majaga, miks kutsuti firma 45 km kauguselt? Ei ole tunnihinda? ja lekke tuvastus 210 eurot? Näeme sellist asja esimest korda. Ühistu väidab, et maksis selle arve. Korteri omanik ei ole nõus kuna tundub kunstlikult suuremaks näidatud arvega. Kas ühistul on õigus korteriomanikult nõuda arve tasumist sellises summas mida ei olnud eelnevalt korteri omanikuga kokku lepitud? Samuti ei teavitatud korteri omanikku torutööde spetsialisti väljakutsest ja mis tingimusel/kuidas tasustamine? Tundub, et tegemist on tuttavale kuuluva firmaga kellele anti võimalus teenida. Linnas on nii palju torutöö teenust osutavat firmat, miks kutsuti 45 km kauguselt?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriühistu täidab korteriomaniku kohustuse, siin on tal õigus nõuda kantud kulude hüvitamist. Samas peab korteriühistu oma kulude suurust tõendama ning need peavad olema ka mõistlikud. Võlaõigusseaduse § 7 kohaselt loetakse mõistlikuks seda, mida samas olukorras heas usus tegutsevad isikud loeksid tavaliselt mõistlikuks. Mõistlikkuse hindamisel arvestatakse võlasuhte olemust ja tehingu eesmärki, vastava tegevus- või kutseala tavasid ja praktikat, samuti muid asjaolusid.
Lugupidamisega, Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ