Korteriomandiõigus

Küsimus: Kuidas korraldada koridori korteri osaks legaliseerimist, kas kõik 26 korteriomanikku peavad korraga notarisse tulema?07.03.2023

Tere.
22 aastat tagasi sai liidetud 2 vastas olevat korterit kokku ja selle vaheline koridori osa ning rõdu sai ka liidetud korteri hulka. Toona oli majavalitseja KEK, hiljem anti üle see kinnisvara hooldusettevõttele ja maja trepikojad lisati ühisomandiks kõigile. Dokumendid selle tehingu kohta puudavad ja olid suusõnalised. Terve selle aja jooksul pole sellega probleemi olnud ja kaaselanikud teavad sellest. Ehitusregistris on 2 korterit liidetud ühte aga see koridori osa pole sisse arvestatud. Nüüd tahaks asja korda saada, et oleks ka koritori alla olevad ruutmeetrid korteri juurde lisatud. Kuidas alustada selle juhtumiga? Kui alustada korteriomanike kokkuleppega siis kas tõesti peab olema kõik 26 korteri omanikud samal hetkel notaris või videosilla ühenduses? (sai notarisse helistatud ja küsitud, siis vastasid, et kõik osapooled peavad olema samal hetkel kas kohapeal või videosilla teel kättesaadavad). Tundub natuke tobe, sest kui 1 alt hüppab on kõik ju jälle lörris. Vabandust nii pika küsimuse eest, aga endal puudub kogemus sellises asjas ja ei oska kuidagi seda asja lahendada.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, saan siinkohal korrata notari poolt öeldut, et ainus võimalus olukorra seadustamiseks on kõigi korteriomanikega notariaalse kokkuleppe sõlmimine, ning, kui üks ei ole nõus, siis tuleks vaadata, kas on piisavalt aluseid nõudmaks tahteavaldust kohtu otsuse alusel.
Õiguslikult reguleerib Teie olukorra lahendusvõimalusi korteriomandi- ja korteriühistuseaduse paragrahv 9.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit