Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas ridaelamus vaheaia paigaldamiseks on vaja korjata kõigi omanike allkirjad?24.04.2023

Tere!

Plaanis on paigaldada vaheaed, 1,3 m kõrgusega. Kui vaheaed paigaldatakse eriomandis oleval hoovialal kas sellisel juhul tuleb korjata maja elanike allkirjad? Tegemist on ridaelamuga, kokku on 4 korterit, ning terrass ja hooviala on eriomand, ainukasutusõigusega.

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere.
Piirdeaia rajamist reguleerivad kaks õigusakti - korteriomandi- ja korteriühistuseadus ja ehitusseadus, mis eeldavad ehitustöö teostamiseks kahte üksteisest sõltumatut luba.

Vastavalt KrtS § 4 lg-le 4, on hooviala alati korteriomandi kaasomandi osa ese. Seetõttu tuleb piirdeaia rajamine kooskõlastada kaaskorteriomanikega, ka siis, kui hooviala on korteriomanike kokkuleppe alusel erikasutusõigusega ära jagatud.

Ehitusseaduse kohaselt kooskõlastab piirdeaia rajamise kohalik omavalitsus.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit