Korteriomandiõigus

Küsimus: Milline on ühistu otsuste õiguslikkus, mis jääb kehtima, kas üldkoosoleku otsus, põhikiri, seadus?19.05.2023

Tere,

korteriühistu põhikirjas toodule vastavalt teostatakse makseid kaasomandi suurusest lähtuvalt, aga üldkoosolekul oli vastu võetud otsus, millest lähtuvalt peaks üldkasutatavate ruumide koristuskulude ja elektrikulude maksumus olema arvestatud korteris elavate inimeste arvule vastavalt, siit ka küsimused, kas selline otsus on üldse õiguslik ja kumb, kas üldkoosoleku otsus/põhikiri/seadus omab seaduslikku või õiguslikku jõudu?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastavalt korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 40 lg-le 2 võib seaduses sätestatud kulude jagamise korrast kõrvale kalduda põhikirjaga. Lisaks sätestab sama norm, et põhikirjaga tohib kõrvale kalduda vaid nende kulude osas, mis on korteriomandil mõõdetavad. Seega on üldkoosoleku otsus õigusvastane ning kulude jagamisel peab lähtuma põhikirjast.

Lugupidamisega,
Andry Krass