Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas pean ise kinni maksma minu korteris oleva fonoluku vahetuse, isegi makse aluseks pole mingit dokumentigi?03.10.2023

Tere, kui trepikoja fonolukul vajutada minu uksekoodi, siis mulle korterisse signaal ei jõua. Ühistu boss koos mingi mehega tulid ja ütlesid, et viga on minu korteris asuvas fonoluku telefonis ja vahetasid ära, peale selle ütles boss et pean maksma 30€ vahetuse eest. Tšekki ega arvet mulle ei esitanud. Nüüd küsimus. Kas ma pean maksma selle summa või ei pea ja kui ta liidab selle summa minu kommunaalide arvele, siis kas ma pean selle tasuma, mille alusel. Aitäh

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, fonolukk kuulub korteriomandi kaasomandi eseme koosseisu, mistõttu vastutab selle korrasoleku eest korteriühistu (vt KrtS § § 12 lg 1 ja 34 lg 2). Korteriühistu poolt kaasomandi korrashoidmisel kantud kulud jagunevad korteriomanike vahel omakorda vastavalt kaasomandi eseme suurusele (vt KrtS § 40 lg 1). Seda põhimõtet saab muuta põhikirja või korteriomaike kokkuleppega ning, kui need midagi ei näita, siis ei pea (kogu) fonoluku arvet tasuma.

Tervitades, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit