Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas ja mis nõusolekuid on kortermajas vaja, et sisseehitatud saunast nüüd konstruktsioone muutmata kodukontor teha?09.11.2023

Tere
Kas mul on vaja saada kelleltki nõusolek kortermajas kui tahan oma korteris muuta algselt sinna sisseehitatud sauna kodukontoriks. Ei lõhu kandvaid seinu, ei muuda kommunikatsioone. Vaja oleks korteri vahekoridori kergsiseseina uus ukseava lõigata, kuna vannitoa poolt senise ukseava sulgeme kapiga. Veel vaja sauna ja vastasoleva toa kergsein eemaldada ja laduda see klaasplokiga, siis valgus kumaks läbi toa akna.
Sauna seest eemaldaks lava ja ahju viiks välja.
Meil kaks vannituba duššidega ja ka vann. Me ei kasuta sauna kunagi.
Ja mis see toiming muudaks kui soovime kunagi korterit müüa?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õige käitumisviis sõltub sellest, millised on ümberehituse mõjud teistele korteriomanikele. Kui kaasomandi muutmist ei toimu, siis siin mõjud puuduvad ja nõusolekut ei ole vaja küsida. Kuid hinnata tuleb ka kasutusotstarve muutmisest tulenevaid mõjusid. Siin tuleb hinnata, kas ümberehituse tulemusel tekivad (või suurenevad) kahjulikud mõjud naaberkorteritele, kaasomandis olevatele hoone osadele või tehnosüsteemidele. Ku vastus on jah, siis on vajalik saada nende korteriomanike nõusolek, keda ümberehitus mõjutab. Kui vastus on ei, siis ei ole nõusolekut küsida vaja.
Korteri müümisel tuleb ostjat sauna ümberehitusest informeerida.

Tervitades,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit