Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas põhikirjas fikseeritud viivise määr on kohaldatav?22.01.2024

Tere, Korteriühistu põhikirjas on määratud viivise määr 0,5% päevas tähtaja ületanud kommunaalarvete eest. Võlaõigusseaduse § 113 teine lause määrab viivise seotuks Euroopa Keskpanga intressiga, aga lõpeb lausega "Kui lepinguga on ette nähtud kõrgem intressimäär kui seadusjärgne viivisemäär, loetakse viivise määraks lepinguga ettenähtud intressimäär." Kas ühistul on seega õigus nõuda viivist 0,5% päevas olenevalt aastast?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, KrtS § 42 lg 1 kohaselt võib korteriühistu nõuda korteriomanikult võlaõigusseaduse § 113 lõike 1 teises lauses sätestatud suuremat viivist, kui korteriomanikud on sõlminud vastava kokkuleppe. Korteriühistu põhikiri korteriomanike kokkulepet ei asenda, mistõttu korteriühistu ei tohi sellele tuginedes seaduses sätestatust suuremat viivist nõude.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit