Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas wc ja vannitoa vahelise mittekandva seina maha võtmiseks on vaja ka korteriühistu ja/või kaasomanike luba?18.03.2024

Oleks soov teha korteris remonti. Selle käigus sooviks lammutada MITTE hoone kande- ja jäigastavaid konstruktsioone. Ehk siis wc vannitoa vaheline kergsein. Küsimus kas on vaja ka korteriühistu ja/või kaasomanike luba?
Korteriomandi- ja korteriühistuseadus sätestab, et eriomandi ese on ruumiliselt piiritletud eluruum või mitteeluruum ning selle juurde kuuluvad hoone osad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata.
Õigusaktidest tulenevalt on korteri planeeringu muutmine loakohustuseta ehitustegevus, kui ei muudeta hoone kande- ja jäigastavaid konstruktsioone ning hoone välisilmet
Kas ma loen siit välja, et mul ei ole selleks lube vaja ja võiks alustada töödega?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahjuks ei ole ehitustegevusega seotud kokkuleppe vajadust puudutavatele küsimustele konkreetstet jah või ei vastust olemas. Kuna iga korterelamu on unikaalne ja ehitatud terviklikult, siis tuleks eeldada, et iga korterelamus tehtav muudatus mõjutab kogu korterelamut, ning vastuse küsimusele, kas muudatus on seaduslik, annab ehitusluba ja korteriomanike kokkulepe. Kui korteriomanik jätab need toimingud vahele, siis võtab ta lihtsalt suurema riski selles, et hiljem nõuab korteriühistu temalt esialgse olukorra taasstamist.
Tervitades, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit