Korteriomandiõigus

Küsimus: Kelle vastutusalasse jääb korterite köögi- ja vannitubade segistite hooldus ja vahetus ning sellega seonduvad kulud?08.04.2024

Tere
Korteriomanik tellis oma korteri köögis asuva kraanikausi segisti puhastamise. Omanik soovib, et arve tasub ühistu, sest "tema korteris asuva köögikraani ummistus on otseselt seotud üldtorustiku seisundiga, siis sel juhul olukorra eest vastutavad kõik korteriomanikud solidaarselt ja tuleb lähtuda KrtS § 34 lg3, mille kohaselt isik, kellel on samal alusel kõigi korteriomanike vastu korteriomandist tulenev nõue, mille kohta seadus näeb ette solidaarkohustuse, peab selle esitama korteriühistu vastu." Antud juhul omanik väidab, et segisti ummistus tekkis üldtorustikust tulnud settest ja lubjakivist. See võibki nii olla, kuid siiani on segistite eest hoolitsenud korteriomanikud ise.
Kelle vastutusalasse jääb korterite köögi- ja vannitubade segistite hooldus ja vahetus ning sellega seonduvad kulud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korterelamu vee- ja kanalisatsioonitorustik on tervikuna kaasomandi ese ning selle eest vastutab korteriühistu. Teisisõnu teevad sellega seotud otsuseid ja kannavad kulusid korteriomanikud ühiselt. Korteriomanikule kaasomandi esemest tekkiva kahju osas on olukord (tänu Riigikohtu praktikale) veelgi selgem, kuna siin lasub korteriühistul riskivastutus, ning ta peab kahju tuleb hüvitama sõltumata sellest, kas korteriühistu on kahju tekkimises süüdi või mitte. Soovitan tutvuda ka Riigikohtu 19.märts 2019.a lahendiga nr 2-18.13649/57.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit