Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas kortermaja ebaseaduslikku ehitust saab tühistada?21.12.2011

9-korterilises majas, kus tollal puudus veel ühistu, tellis 1 korteriomanik maja välisseina välisilme muutuse maja katusekorrusel oma korteri välisseina soojustamise ja plekiga katmise. Tehti teiste korteriomanike vastuseisust hoolimata ja ka raha kasutati maja kontolt sellal teiste teadmata. Umbes aasta hiljem 2009 tehti kõik paberimajandus tagantjärgi - korterelamu rekonstrueerimise ehitusprojekt ja tuletõrje luba ja 6 korteriomaniku nõusolek 9-st. Linnavalitsus kinnitas selle loa. Olen mitmelt poolt lugenud, et peab olema 100 % korteriomanike nõusolek. Kas seda saab vaidlustada kohtus ja kui kaua saab vaidlustada? Lisaks peaks renoveerimisel olema soojajuhtivuse nõue, mille peab saavutama, ka seda võltsiti, kuna lasksime firmal seda tegelikku arvutada. Lugupidamisega S

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastab tõele, et korteriomandi kaasomandi eseme (kortermaja) tavapärastest korrashoiukuludest suuremate kulude tegemiseks on vajalik kõikide omanike nõusolek. Samas katuse soojustustööde näol on tegu pigem tavapäraste korrashoiukuludega, mille jaoks ei ole kõigi omanike nõusoleku saamine vajalik. Kohtus saab vaidlustada nii korteriühistu üldkoosoleku kui ka linnavalitsuse otsust. Esimese puhul tuleb kohtusse pöörduda 3 kuu ja teise puhul 30 päeva jooksul alates otsuse teadasaamise päevast.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.