Korteriomandiõigus

Küsimus: Kuidas ühistu saab mõjutada korteriomanikku, kes ainsana ei ole veel aknaid vahetanud?20.01.2012

Tere,
24 korteriga majas on kõik korteriomanikud vahetanud vanad aknad uute vastu, kuid üks korter venitab ja otsib erinevaid põhjuseid, miks seda mitte teha. Rahas ei pidavat asi olema. Kuna korteriühistu plaanib maja renoveerimist ja soojustamist, siis takistab plaani täideviimist just see üks vanade akendega korter. Korduvalt (peaaegu aasta) on korteriomanikuga sel teemal räägitud, kuid tulemusteta. Kas korteriühistul (toeks ju kõik teised elanikud) on mingit võimalust ja/või seaduslikku alust nõuda/mõjutada kõnealuse koretri omanikul aknad vahetada? Kas oleks seaduslikku alust näiteks küttearvele lisasumma rakendamiseks? Ette tänades vastus eest,
lugupidamisega
L

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, akende näol on tegu korteriomandi kaasomandi esemega, mis antud juhul tähendab seda, et korteriühistu ei saagi nõuda, et korteriomanik ise oma aknad vahetaks. Kui aknad tuleb vahetada seoses nende amortiseerumisega, siis peab seda tegema korteriühistu ise. Juhul, kui korteriomanik ka siis ei lase akent vahetada, ning toetuse saamine satub ohtu, siis soovitan küsida nõu toetust väljastavalt asutuselt. Minu andmetel on siin võimalik teatud tingimustel soovitud toetus siiski kätte saada.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.