Korteriomandiõigus

Küsimus: Kuidas korrektselt saada kooskõlastus rutakalt lammutatud seina kohta?27.02.2012

Tere,
Meil oli plaanis korteris üks mittekandev sein ära lõhkuda. Selleks võtsime inseneribüroo ekspertarvamuse. Olime kindlad, et saame kooskõlastuse ka korteriühistuga, kuna eelnevalt oli sellest räägitud esinaisega ja eemaldasime seina. Hiljem aga polnud esinaine nõus seda kooskõlastama ning proovisime saada majaelanike nõusolekut, et saada linnavalitsusest luba. Jõudsime läbi käia majas kaks trepikoda ning saime umbes 30 allkirja. Järgmine päev allkirju korjama minnes leidsime trepikodade ustelt alljärgneva kirja: "Hoiatus korteriomanikele, Korteri nr. XX remondimees XXXX XXXXX korjab allkirju, et saada luba linnavalitsusest korteris seinte lõhkumiseks. Seinad on juba lõhutud vaatamata KÜ juhatuse vastuseisule. Kaitseme oma kodu sellise valetaja eest ning ärme anname allkirju". Antud kirjas oli avalikult välja toodud ka meie nimi. Maja elanikud on hirmunud ning rääkisid, et esinaine sõimas neid, kes allkirja juba andnud olid. Kuidas antud olukorras edasi minna? Kas esinaise kiri läheb avaliku laimu alla? Kuidas olukord lahendada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ka siis, kui eemaldatud sein asus Teie korteri piirides, oli selle näol tegu korteriomanike kaasomandi esemega, mis tähendab seda, et selle eemaldamiseks oli vajalik kõikide korteriomanike nõusolek. Kõikide korteriomanike nõusoleku puudumise korral ei muuda olukorda ka võimalik ehitusloa väljastamine, kuna ehitusluba iseenesest ei anna veel õigust ilma (kaas)omanike nõusolekuta ehitada. Olukorra lahendus oleks sein taastada või kõikide korteriomanikega kokku leppida.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.