Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas korteriühistu võib vastusega viivitada kuu aega, meil aga jookseb seni iga vihmaga vesi korterisse?30.07.2012

Tere,

2 nädalat tagasi tungis vesi läbi välisseina meile korterisse. Kahjustada sai elutoa sein, lagi ja aknapaled. Kust vesi täpselt sisse tungis, teada ei ole. Kohapeal käinud ehitaja (ise tellisime) arvas, et vesi võib koguneda ülemiste naabrite aknapleki alla ja sealt läbi ehituskonstruktsioonide meile tungida. Tegime ühistule avalduse ja palusime ehitusekspertiis tellida ja esimesel vōimalusel leke likvideerida, kuna iga uue vihmaga nii maja välissein kui ka meie sisekujundus saab kahjustada. Ühistu keeldus suuliselt. Põhjendades, et pole teada, kas see kuulub ikka ühistu kohustuste alla. Palusin vastata kirjalikult ja välja tuua need seaduse punktid, mis alusel meile keelduti. Sellepeale vastati, et vastuse saan kuu aja jooksul. Kas ühistu on käitunud vastavalt seadustele ja mida edasi teha? Eile sadas uuesti ja meil jälle upub. Korter on ka kindlustatud, kuid kindlustus ütleb, et selline juhtum kuulub ühistu alla. Palun abi.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 6 p 2 kohaselt on korteriühistu kohustatud tagama hoone konstruktsioonide veepidavuse. Tulenevalt eeltoodust võib väita, et korteriühistu ei ole oma kohustusi korrektselt täitnud. Juhul, kui korteriühistu hoiab jätkuvalt oma kohustuste täitmisest kõrvale, siis on korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 2 kohaselt korteriomanikul õigus puudus endal kõrvaldada ning nõuda kulude hüvitamist.
Lugupidamisega,
Andry Krass
Õigusteaduse magister