Korteriomandiõigus


Küsimus: Kuhu peaksin pöörduma, kui korteriühistu ei taga mulle teistega samaväärset toatemperatuuri, aga maksma pean ikka sama suuri arveid?09.11.2012

Toas on 16 kraadi sooja, nii juba 3 talve, pooltel korteritel on 20-22 kraadi. Ühistus rääkisin oma murest, et külm. Sain vastuse, et andku ma 100000 krooni, siis saab torutööd tehtud. Majas olevat palju võlglasi ja raha napib. Ma pean täissumma iga kuu sooja eest tasuma nagu teised, kel toad soojad. Palun öelge kelle poole peaks veel pöörduma, et saaks normaalse sooja oma lastele elamiseks tagada? Palusin, et arvestagu sooja arvest maha, kui ei suuda tagada ettenähtud temperatuuri, aga ei, kus sa sellega. Pean vooluga lisa sooja tegema ja voolu nad ei kompetseeri ka. Korteril ka uued aknad olemas.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, üldreeglina ei tohiks eluruumides olev temperatuur langeda alla 18 kraadi. Kui hoone küttesüsteem eeltoodud temperatuuri ei anna ning korteriühistu probleemi ignoreerib, siis ei ole muud väljapääsu, kui kaitsta oma õigust, saada teiste korteriomanikega võrdselt koheldud, kohtu kaudu.
Selleks, et kohtuotsusest tõuseks ka reaalset kasu, tuleks läbi mõelda milline palve kohtule esitada. Ilmselt ei ole mõtet korteriühistult nõuda küttesüsteemi rekonstrueerimist, kuna siis saaks ta oma kohustusest kõrvalehoidmist põhjendada sellega, et korteriomanikud ei ole nõus maksma talle 100 000 eurot nagu Teie küsimuses kirjas. Minu nõuanne on paluda korteri juurdekütmiseks tehtavate kulutuste hüvitamist või siis küttearvete vähendamist selle võrra kui palju on Teie korteri temperatuur all normi. Ehk siis kui korteri temperatuur on 16, siis peaks nõude sisuks olema korteri köetava pinna vähendamine 12% võrra.

Tervitades,
Andry Krass
Õigusteaduse magister
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ