Korteriomandiõigus


Küsimus: Mida ette võtta, kui suvel ostetud korteris avalduvad nüüd kütteperioodil varjatud vead?22.11.2012

Tere!
Ostsime suvel korteri, kuid nüüd enne kütteperioodi algust ilmnesid korteris vead, mida eelmine omanik väitis, et neil ei ole. Nimelt korteris hallitab (otsakorter, 4-s korrus), ühes toas radiaatori toru undab, ei ole võimalik toas magada suure müra tõttu. Uurisime ühistust järgi, see viga juba aastaid, midagi pole ette võetud, väideti, et nemad juba harjunud müraga. Eelmine omanik ei rääkinud sõnagi mürast, samuti väitis, et neil ei ole kunagi hallitust olnud. Mida sellises olukorras edasi teha, kas ainuke võimalus on kohtusse pöörduda ja kas on üldse võimalik kohtu kaudu mingi võit saavutada, teadagi pole kohtuskäik just odav teenus? Eelmise omanikuga kokkuleppele ei saanud, nemad ei ole huvitatud koostööst, et remondi raha maksta või üldse midagi kompenseerima. Meie ei soovi selles korteris enam elada ja soovisime, et nad korteri tagasi ostaks või maksaks mingi summa korteri hinnast tagasi, et me saaksime odavama hinnaga korterit maha müüa. Kes peab vastutama küttesüsteemi korrasaoleku eest, kas ühistu, leian, et midagi peavad nad ette võtma, et see müra kaoks, see on paljudes teistes korterites ka, mitte ainult meil?
Tänud ette vastuste eest!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, Teie olukorras on tegu pettuse mõjul tehtud tehinguga, mille tühistamiseks on Teil õigus pöörduda kohtu poole. Tühistatud tehingu alusel saadu peab müüja alusetu rikastumise sätete alusel tagastama. Alternatiivselt on Teil võimalik taotleda ka korteri hinna alandamist tagantjärele.
Mis puutub küttesüsteemi mürasse ja selle ärakaotamise võimalustesse, siis on selline võimalus olemas - müra tekitaja tuleb lihtsalt üles otsida ja korda teha. Müra põhjuse otsimisega peab tegelema korteriühistu. Minu praktikas on Teiega sarnased küttesüsteemi müraprobleemid tulenenud küttemagistraaltorustike kinnitamisel kasutatud valedest klambritest, mis paraku on sageli varjatult hoone põrandate- või seinakonstruktsioonide sees.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.