Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas kortermaja valitseja võib teha üksnes majanduskavas kirjas olevaid ja korteriomanike poolt kinnitatud töid?15.12.2012

Kas kortermaja valitseja võib sõltumatult majanduskavas kirjas olevatest töödest ja kuludest korraldada aasta jooksul lisaks veel töid kaasomandi korrashoiuks ilma, et korteriomanikud neid kulusid kinnitaks ja nõuda nende tasumist (ähvardades mittetasujaid kohtumenetlusega)? Või on valitseja kohustatud kaasomandi korrashoiuks tegema (omal valikul) töid sõltumatult korteriomanike otsustest ja ükskõik mis hindadega heaks arvab?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 21 lg 1 ja 2 annavad valitsejale kaasomandi korrashoiu korraldamisel ulatuslikud volitused, mida sama paragrahvi lg 3 keelab korteriomanikel piirata. Tulenevalt eeltoodust võib valitseja vajaduse korral kalduda korteriomanike poolt kinnitatud majanduskavas sätestatust kõrvale. Valitseja tegevus peab samas olema seotud kaasomandi säilitamisega, ning saavutatavat eesmärki silmas pidades proportsionaalne.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.