Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas korteriühistul on õigus võlglase korteris elekter välja lülitada või on ainuke lahendus kohtusse pöördumine?09.01.2013

Tere! Oleme pisike 7 korteriga KÜ. Meil on probleem ühe korteriomanikuga, kes ei tasu kommunaalkulusid (elekter, vesi, prügi, remondifond). Tegemist on ahjuküttega majaga. Nimetatud korteris ei elata, käiakse aeg-ajalt. Seetõttu köetakse korterit elektriga (õhksoojuspump ja põrandaküte). Üldiselt on nimetatud korteri igakuine elektri tarbimine pool terve maja elektri tarbimisest (talvel keskmiselt 1400 kW kuus). KÜ-l on leping Eesti Energiaga, seega tasub KÜ praegu selle korteri arveid.
Kas KÜ-l on õigus lülitada selles korteris vesi ja elekter välja (tehniliselt on see võimalik)? Kas selleks piisaks kõikide teiste korteriomanike kirjalikust nõusolekust? Või on ainus võimalik lahendus kohtusse pöördumine.
Ette tänades, KÜ.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui küsimus puudutab elektri väljalülitamist õiguskaitsevahendina, siis võlaõigusseaduse paragrahv 101 lg 1 p 2 seda lubab. Samas peab korteriühistu arvestama sellega, et elektri väljalülitamine ei tohi tekitada probleeme teistele korteriomanikele (küttekulu suurenemine, kaasomandi eseme säilimine vms). Viimatinimetatud olukorras peavad elektri väljalülitamisega nõustuma kõik korteriomanikud.

Tervitades,
Andry Krass