Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas ühe korteri vaheseina osaliseks mahavõtmiseks peab olema ühistu kõigi kolme maja 260 korteriomaniku nõusolek?11.02.2013

Millise seaduse ja paragrahvi alusel saab juhatus otsustada, kui suure protsendi peab kaasomanike nõusolekut saama, et teine kaasomanik saaks korteris köögi ja toa vaheseina osaliselt "maha võtta?
Tallinna Linnaplaneerimise Ametist öeldi, et Ehituseseaduse §23 alusel piisab kaasomanike enamuse otsusest, et ehituluba taotleda. Juhatus aga ütles, et nemad otsustavad, kui suur see protsent peab olema. Kas see on ikka õige? Korteriühistusse kuulub 3 maja milles on 260 korterit.
Kas ühistu üldkoosoleku otsusega on need nõuded teistsugused kui lihtsalt kaasomanike allkirjade kogumisega.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olukorra selgitamiseks alustaksin sellest, et korteri vaheseinade näol on tegu kaasomandi esemega, millest tuleneb ka põhimõte, et selle eemaldamiseks on vajalik saada kõikide kortermaja korteriomanike nõusolek.
Korteriühistu puutub asjasse üksnes niivõrd, kuivõrd tema kohustus on jälgida, et korteriomanikud kasutaksid kaasomandit vastavalt sihtotstarbele.
Ka siis, kui korteriomanikul õnnestub hankida kohaliku omavalitsuse ehitusluba seina eemaldamiseks, ei anna see õigust ilma teiste korteriomanike nõusolekute ehitustöid teostada. Asjakohased sätted on korteriomandiseaduse § 1 lg 2, § 2 lg 1, § 11 lg 1 p 1, § 16 lg 1 ja ehitusseaduse § 12 lg 2 viimane lause.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ