Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas uued korteriomanikud saavad parkimiskorra muutmist taotleda, kui nad on vanade korteriomanike suhtes vähemuses?11.06.2013

Tere! Ostsime ca aasta tagasi korteri ühe pankrotistunud arendaja kortermajja, kus olid varasematel aastatel mõned korterid välja müüdud ja moodustatud korteriühistu. Olgu veel öeldud, et korteriühistu on moodustatud kahe kortermaja kohta, mis asuvad eraldi kinnistutel ning teise maja alla on rajatud kahe maja jaoks ühine kütte- ja veesüsteem. Lisaks peavad meie maja elanikud enda õue saamiseks läbima teise maja kinnistut.
Varasemalt oli korteriühistu poolt paika pandud parkimiskord, mis võimaldas 4-l korteril meie majas kasutada 80% parkimiskohtadest maja ees ja ülejäänud sama kinnistu parkimiskohad olid lubatud kõrvalmaja elanikele. Meie parkimiskoht oli määratud vastaskrundi kõige kaugemasse nurka ning oli ette nähtud ainult ühele autole, samas kui mõni elanik võis kasutada kuni kolme parkimiskohta. Vanad elanikud keelduvad teemat arutamast ning kasutuskorra kokkuleppeid muutmast, meie huvi oleks kasutuskorra kokkulepe teha notariaalselt. Nüüd küsimused:
1. Mis võimalused meil oleks vastava kokkuleppe saavutamiseks? Saan aru, et kui kokkulepet kaasomanike vahel ei saavutata, siis on võimalus pöörduda kohtusse. Kas sel juhul teeks kohus otsuse nende kaasomanike eest, kes oma kokkulepet muidu ei anna? Kas kohtus omab kokkuleppega mittenõustuvate kaasomanike osakaal ka kaalu või pole sellel vahet, ehk et kelle huvides tehakse otsus kui kokkulepet soovib väiksem protsent kaasomanikke kui on mittenõustuvaid? Kes kannab kohtukulud? Kas naabermaja elanikel on õigus kasutuskorra kokkuleppe poolt või vastu olla väitega, et nad kuuluvad samasse korteriühistusse?
2. Kõrvalmaja elanikud on häiritud mõttest, et nende senised parkimiskohad võivad ära kaduda, mistõttu nad ähvardavad:
a) sissepääsu keelamisega meie kinnistule - siin oleks ilmselt vajalik servituudi seadmine, kus iga korteriomanik peab saavutama kokkuleppe naabermaja iga korteriomanikuga. Kui mõni naabermaja korteriomanik servituudi seadmisest keeldub, kas see siis tähendab automaatselt, et meil oma krundile ligipääsu ei teki?
b) korteriühistust välja astumisega, kuna siis oleks neil võimalus määrata ise hind, millega meie maja elanikele kütet ja vett edasi müüa - kas kommunaalkulude hinna kehtestamine teise korteriühistu poolt on õiguspärane tegevus, kui küttesüsteem on omal ajal koos soetatud ja selle hoolduskulude eest jooksvalt tasutud?
c) meie korteri sundmüüki panekuga, kuna meie käitumine häirib neid. Mida seaduse mõistes "häirimine" reaalselt tähendab, ehk et milline on kohtupraktika seda tüüpi sundmüükide osas?

Tänades ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esmalt on oluline märkida, et kinnisasja kasutuskorra kokkuleppe sõlmimiseks on õigustatud üksnes sama kinnisasja piires olevate korterite omanikud, sõltumata sellest, et kinnisasja majandamiseks on asutatud korteriühistu koos kõrvalasuva kinnisasjal asuvate korterite omanikega.
Nüüd juhul, kui kõik korteriomanikud ei ole kasutuskorra kokkuleppe sõlmimisega nõus, siis puudub Teil alus selle sõlmimist kohtus nõuda. Seetõttu tuleks kuni kokkuleppe saavutamiseni lähtuda seadusjärgsest kaasomandi eseme kasutamise põhimõttest, mille kohaselt on Teil õigus (kogu) parklat kasutada vastavalt selle sihtotstarbele ja korteriomanike huvidele.
Kinnisasjale ligipääsu osas on AÕS paragrahv 156 kohaselt kõrvalasuva kinnisasja korteriomanikel kohustus tagada ligipääs üle oma kinnisasja juhul, kui puudub juurdepääs avalikule teele, küll aga võivad korteriomanikud nõuda selle eest mõistlikku tasu. Viimatinimetatud kulude põhjendatuse printsiip puudutab ka võimalikku kõrgendatud küttekulude nõuet. Korteriomandi sundvõõrandamise nõude läbiminek kohtus Teie vastu on eeltoodud asjaoludel äärmiselt ebatõenäoline, sealjuures kordan veelkord, et võõrandamisotsuse langetamiseks on õigustatud ainult Teie kinnisasja korteriomanikud.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ